Stok Fotoğrafçılığı Nedir

Stok fotoğrafçılıktan para kazanmak, gelirimi çoğaltmak istiyorum diyenler amacıyla bir pasif gelir kaynağı olabilir. Pasif geliri kısaca tanımlamak gerekirse, size uyur iken para kazandıran gelir kaynağı diyebiliriz. Bu arada, ‘Uyurken nasıl para kazanılır?’ diyorsanız, bu yazıya göz atmanızda yarar var.

Konumuza dönersek, evvelce stok fotoğrafçılığın ne olduğunu anlatmakla başlayalım.

Stok Fotoğrafçılık Nedir

bir teknik bulunuyor; stok fotoğraf sitelerinden görsel indirmek! Peki bu siteler bu fotoğrafları nereden elde ediyor? İşte bu sitelerde karşımıza çıkan görseller, kimi zaman amatör kimi zaman de eksper fotoğrafçılar doğrulusunda yüklenmiş oluyor. Bu iş modeline de stok fotoğrafçılığı deniliyor.

Stok Fotoğrafçılıktan Nasıl Para Kazanılır

‘Fotoğraf çekiyorum, siteye yüklüyorum, para kazanıyorum, bu kadar kolay!’ gibi düşünebilirsiniz ancak, o kadar da kolay değil. Bu işin de her iş gibi incelikleri var.

Öncelikle fotoğrafların iyi nitelikte olması, açısı, ışığı ve en muhimi gereksinimleri karşılaması önemli. Çektiğiniz fotoğraf her şey olabilir; bir mizansen ( sevgi gösteri,tartışma, mutlu aile, bayram yemeği vs..) doğa, sokak, para, ev, büro ortamı ya da bir eşya… Burada nelerin en çok talep edildiğini bilmek, reklamlarda, internet sitesinde ya da bir afişte kolayçe kullanmak mümkün olmasını sağlamak ve ona göre yol izlemek akıllıca olur diyebiliriz. Bir de fotoğraflarda kullandığınız şahıslardan kesinlikle izin almalısınız. Stok fotoğraf sitelerinde tespit edilen belli bir model sözleşmesi mevcuttur. Bu sözleşmeyi imzalatmadığınız hiçkimsenin fotoğrafını kullanamazsınız.

Fotoğraflarınızı stok fotoğraf sitesine yükleyebilmeniz amacıyla evvelce üyelik şartlarını yerine getirmelisiniz. Çektiğiniz fotoğrafların, site doğrulusunda belirti edilen koşullarda ve nitelikte olması gerekiyor. Fotoğrafların arama neticelerinde çıkması amacıyla iyi bir etiketleme ve açıklama gerçekleştirmek yararlı oluyor. Siz yükleme yaptıktan sonra, görselin tam olarak sitede yer alması, sitenin onayından atlattıktan sonra oluyor.
Ancak aldığınız komisyon, yüklediğiniz görselin boyutuna, kalitesine ne kadar çok satıldığını göre yükselebiliyor.
Sonuç olarak iyi bir makineyle, profesyonelce çekilmiş fotoğraflar daha çok kazandırıyor. Bunun amacıyla belki çevrimiçi fotoğrafçılık kursları almayı düşünebilirsiniz.

Defterimiz Google News
Oppo Forum Google News