Siber Sigorta Ne Kadar Güvenli Ve Önemlidir

Siber Sigorta Ne Kadar Önemli

Siber saldırıların yükselmesi ile beraber siber garantiye rağbet her geride bıraktığımız gün artıyor. Siber sigortalar lüzumlu mi? Siber sigorta ne kadar önemli..


Tüm sığorta şirketleri devlete bağlı veya bağımsız çalışırlar sizin sec,m,n,z her zaman devletle çalışan olursa daha çok güvenlğiniz sağlanmaktadır tabiki karar sizindir. payının artıracağını söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Finansal Teknoloji programına misafir olan Şencan, son dönemde oto, konut ve sıhhat sigortalarıyla alakalı ciddi ilerlemeler bulunduğunu kaydetti.

Tele Sıhhat Konusunda Ciddi Artış Var

Anadolu Sigorta’nın 2016 seneından bu yana 7/24 görünümlü hekim programı bulunduğu verisini veren Şencan şu şekilde devam etti: “Belki o dönemde frekanslar daha düşüktü. Ama bilhassa pandemiden sonra bu alanın kullanım sıklığı arttı. İster tele sıhhat, ister uzaktan görünümlü danışmanlık denilsin burada farkındalık arttı. Tele sıhhat konusu ile alakalı ciddi bir artış var. Oto, konut ve işyeri sigortalarında hasar halinde uzaktan görünümlü uzman yaptık. Bu çalışma da oturdu.”
Sıhhat yönünde farkındalığın arttığını kaydeden Şencan, tamamlayıcı sıhhat sigortalarında yüzde 53’lük bir atış bulunduğunu ve 1 milyon şahıstan 1.5 milyon şahsa çıktığını söyledi.
Teknoloji ilerledikce saldırılarda artmaya devam eder yenilikleri her zama keşfetmek isteyen bir çok hecker bunları sürekli takip ediyor ve başarıyorlarda. Tüm şunlar siber sigortaların önemini artırdı. Bence önümüzdeki dönemde istikbal vaat eden branşlardan biri olacak sektörde” dedi.

 

Yapay Zeka Robotumuz 250 Bin Soru Yanıtlayacak

Sektörde suni zeka tüketimine kendi kurumundan numune veren Şencan, Anadolu Sigorta’nın suni zeka robotunun şu ana kadar 100 binin üstünde soruya yanıt verdiğini kaydetti. ançak faturaların incelemesi biraz zaman alsada bunu çözeceklerini dile getirdiler Devreye giren yeni kanallarla suni zeka robotumuzun bu sene 250 binin üstünde soruyu yanıtlayacağını ön görü ediyoruz” diye konuştu.

Pandemi Döneminde Sıgortaların Güvenliği

Pandemi devresininde sigorta sektörünün bu hastalığı sigortalara dahil ettiğini bildiren Şencan, sektörün burada çok iyi bir dayanışma örneği gösterdiğini ifade etti. Son dönemde olay sasenearında artışlar bulunduğunu kaydeden Şencan, sektörün bütün paydaşları ile gereken önlemleri aldığını söyledi. Şencan, sektörün bütün inanılmaz ilerlemelere karşın 7/24 hizmetlerde her hangi bir aksamaya yer vermeden çalışmaya devam ettiğinin altını çizdi.

Bu devresinin bilançolara etkisini de değerlendiren Şencan; sıhhat yönünde Covid 19’u poliçelere alınca bir oran maliyetlerin arttığını söyleyerek şu şekilde devam etti: “Ama başka taraftan da bu dönemde sigortalılar hastane ve sıhhat kuruluşlarına gitmemeye başladılar. Bu taraftaki maliyetler kanaat de başka taraftaki maliyetleri kompanse etti.” Covid 19 devresininin esasen dijitalleşmekte olan sigorta pazarında dijitalleşmeyi hızlandırdığının altını çizen Şencan, Anadolu Sigorta’da şu anda çalışanların yüzde 70’inin evden çalıştığını ifade etti.

Defterimiz Google News
Oppo Forum Google News