Prostat Kanseri Tedavisi

Prostat kanseri erkeklerde deri kanserinden sonra görülen ikinci kanser türüdür. Prostat kanseri erkek ölümlerine sebep olan hastalıklar arasında ikinci sıradadır. Prostat kanseri riski taşıdığınızı düşünüyorsanız öncelikle belirtilerin ardından doktora gitmenizi öneririz. Çoğu hasta gerek korku gerekse çekindiği için belirtilere rastladığı halde doktora gitmeyi geciktirir ve bu nedenle hastalık ilerler. Prostat kanseri PSA testi ile teşhis edilebilir. Bu testten ve prostat kanserinden detaylı olarak bahsedeceğiz.

Prostat Kanseri Nedir ?

Prostattan kısaca bahsedecek olursa; prostat genital sistemde yer alan, mesaneyi çevreleyen ve meni akışkanlığını sağlayan salgı bezidir. Bu salgı yapan hücrelerin anormal gelişimi sonucu prostat kanseri oluşur. Erken teşhis edilmeyen prostat kanseri kan damarı yoluyla çevre dokulara yayılır. En çok yayıldığı bölgeler lenf düğümleri ve kemiklerdir. Ayrıca akciğer, karaciğer ve diğer organlara da yayılma riski bulunmaktadır.

Prostat Kanserinin Sebepleri Nelerdir ?

Prostat kanseri 70 yaş üzeri erkeklerin %50 sinde 90 yaş üzeri erkeklerinse hemen hemen hepsinde rastlanmaktadır. Doktorların önerisine göre 40 yaşından sonra her yıl düzenli olarak PSA testi yaptırmak gerekir. Sağlıklı bir erkeğin hayatı boyunca prostat kanserine yakalanma riski %17 dir. Prostat kanserinin oluşumuna etki eden faktörler arasında genetik yatkınlıkla birlikte olumsuz çevre koşullarının da etkisi olduğu düşünülmektedir. Bunları sıralayacak olursak;

Yaş
Ailede prostat kanseri varlığı
Hormonlar
Kadmium
Yağlı Beslenme
A ve D Vitaminleri

Prostat Kanseri Tedavisi
Prostat Kanseri

Prostat Kanserinin Önlenmesi

Günümüzde bir çok hastalığın oluşmasının önlenebildiği gibi bir çoğunun da önlenemediği gerçeğini bilmekte fayda var. Prostat kanserini de önlenmesi mümkün olan hastalıklar arasına koyabiliriz. Prostat kanseri riskini azaltabilmek için, düzenli diet ve yaşam şekli değişiklikleri uygulayabilirsiniz. Prostat kanseri riskine karşın alınabilecek önlemleri aşağıda sıraladık.

Yüksek yağ oranı ve kırmızı etten kaçınılmalıdır.
Düzenli beslenme ve spor
Şişmanlık prostat kanseri oluşumuna bir risk faktörüdür.
Sigara prostat kanserini tetikler

ÖNERİLEN YAZI: Fiziksel Aktivite ve Egzersiz

Prostat Kanserinin Belirtileri Nelerdir ?

Prostat kanseri erken teşhis ile basit bir şekilde tedavi edilebilir. Aşağıda sıralayacağımız belirtiler ile karşılaştığınızda lütfen doktorunuza giderek PSA testi yapmasını isteyin. PSA testinden bahsedeceğiz.

İdrar yapma ile ilgili problemler
Meni veya idrarda kan
Sırt, bel, kalça ağrıları
Sık sık idrara yapma
Kesik kesik idrar yapma ve idrar yaparken zorlanma

Prostat kanseri sinsi şekilde yaklaşabilir ve ilk evrelerde bu belirtileri bile vermeyebilir. Yukarıdaki nedenleri gördüğünüzde prostat kanseri olmayabilirsiniz, yukarıdaki belirtileri prostat büyümeyi veya prostat enfeksiyonu belirtileri de olabilir.

PSA Nedir ?

PSA ‘’Prostat Spesifik Antijen’’ kısaltılmış halidir. Prostat kanserinin tanı ve tedavisinde kullanılan bir tümör belirtecidir. PSA prostat dokusunda bulunan ve normal şekilde üretilen bir maddedir. Ancak prostat kanseri belirtileri olan hastalarda bu miktar artar.

PSA Testi Nasıl Yapılır ?

Testi yapmadan önce 8-10 saat aç kalınması tavsiye edilir. Kanı vereceğiniz yere giderek kol damarınızdan uygun miktarda kan alınıp, alınan bu kan ile test gerçekleşir. Test sonucuna göre doktorunuz sizi yönlendirecektir.

Defterimiz Google News
Oppo Forum Google News

2 thoughts on “Prostat Kanseri Tedavisi

 • 29 Temmuz 2020 tarihinde, saat 4:32 am
  Permalink

  Merhaba herkese sayfan yeminle dikkat çekici, face de paylaştım

  Yanıtla
 • 18 Eylül 2020 tarihinde, saat 7:13 am
  Permalink

  Selam sayfa inanki çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir