Kiracı olsanız Bile Para Kazanabilirsin

Evlerin, apartmanların, iş yerlerinin çatılarına kurulacak güneş panelleri ile her bireyin elektrik yapımcısı olmasının yolu açıldı. Taslak planlamaye göre, ufak yapımcılar de çatılarına panel kurarak kendi elektriğini üretebilecek, lüzumsinim çoğunu şebekeye sunarak para kazanabilecek.

İHTİYAÇ FAZLASI ELEKTRİK SATILABİLECEK

Panel maliyetlerinin düşmesiyle yaygınlaşması beklenilen programdan fabrikaların da yararlanması bekleniyor.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 10 KW’ye kadar üretim yapan güneş enerjisi panellerinin sisteme enerji satabilmesini gerçekleştiren planlama amacıyla taslak hazırladı.

Özellikle apartman ve siteleri ilgilendiren planlamayle, vatandaşlar güneşten kendi elektrik ihtiyacını karşılayabilecek, lüzumsinim çoğu elektriği şebekeye sunarak para kazanabilecek. Taslağa göre, programdan yararlanmak isteyenler şebeke işletmecisine başvuracak. Güneş enerjisi üretim tesisi, tüketim tesisinin ölçüm noktasından dağıtım sistemine bağlanacak. Her abonelik amacıyla bir müracaat yapılacak. Elektrik şirketleri davet mektubuyla taleplere karşılık verecek. Projenin onaylanmasından sonra 90 içerisinde kurulacak sistem resmi kurumlara onaylatılacak.

KİRACI DA YAPABİLİR

Lisanssız üretim kapsamındaki program amacıyla tapu ya da asgari iki sene süreli kira sözleşmesi istenecek. Birden çok kullanıcının olduğu apartman, site gibi yerler amacıyla noter onayı lüzumecek. Çatı programı kapsamında kurulacak paneller amacıyla lüzum duyulması durumunda imar mevzuatı kapsamında belge istenebilecek. Bundan sonra sözleşme imzalayan kullanıcılar, sayaç taktırarak sisteme elektrik verebilecek.

10 MİLYON ÇATI VAR
Fikirtepe’deki konut projesinde güneş enerjisinin yüzde 5 oranında mecburi kılındığını anımsatan Erkan, EPDK planlamasinin yaşama geçmesiyle 100-200 bin çatılık projelerin yaşama geçmesinin olası olduğunu dile getirdi. Türkiye’de 10 milyon çatı olduğunu bildiren Erkan, “Güneşle su ısıtmada dünya üçüncüsüyüz. 5 senelik süreçte güneş enerjisi de her yerde olacak” dedi. Erkan, fabrikaların da vergi muafiyeti gibi olanaklar sağlanması durumunda güneş enerjisine geçebileceğini ifade ederek, “Orada da patlama olacaktır” diye konuştu.

Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynakları arasında güneş enerjisi çok mühim bir potansiyele sahip. Buna rağmen 2016 senesi sonu itibarıyla 78.500 MW kurulu güç içerisinde güneş enerjisi yüzde 1’lik pay alabiliyor. Türkiye senelik 2.737 saat güneşlenme zamanı karşılığında güneşten yalnızca 860 MW enerji elde ediyor.

Defterimiz Google News
Oppo Forum Google News