İdeal Çalışma Odası Nasıl Olmalıdır

Son zamanlarda popülerlik kazanan freelance çalışma akımı; ev ve büro yaşantısını birleştiriyor. Daha evvelce sadece ev yaşamına dair kurgulanan ev dekorasyonu, Profesyonel yaşamın gerekliliklerine ideal duruma geliyor. Peki evdeki en ideal çalışma odası nasıl olması gereklidir sorunuza güzel fikirlerle sizlerleyiz

Çalışma odası hazırlarken evinizde buna ayıracağınız bir oda yoksa, evin ideal bir kısmını çalışma kısmı olarak tasarlayabilirsiniz. Dikkatinizi dağıtmayacak, evin başka bireylerinin çok girip çıkmadığı bir oda belirleyip bunun bir kısımını çalışma kısmına dönüştürebilirsiniz.

Mobilya Seçimi

Mobilyaları seçerken ilgi etmeniz gereken birtakım detaylar var. Masaya oturduğunuzda çalışma masasının göğüs kafesi ve bel arasında bir bölümde kalması gerekir. Böylece daha rahat bir çalışma ortamı sağlanır, çalışırken dirsekler masaya basitçe koyulabilir, makale yazarken ya da okuma yapar iken de masaya eğilmek mecburiyetinde kalınmaz.


Masamızı seçtik, şimdi sıra sandalyede. Çalışma sandalyesi seçerken koltuğun boyunun masaya ideal ya da değiştirilebilir olmasına ilgi edin. Sandalyenin boyu masaya göre kısa ya da uzun kaldığında, çalışma verimini düşebilir. Uzun vakit üstünde vakit geçireceğiniz sandalyenin sırt kısmının olması da bedene destek sağlayacağından mühim bir özellik.

Aydınlatma

Çalışma alanları da aydınlatma hususu en mühim başlıklardan biri. Uzun vakit bilgisayar ekranına bakan gözlerinizi yormayacak ve konsantrasyonunuzu canlı tutacak bir aydınlatma stili işinize yarayabilir. Sarı ışık, dinlenme alanları amacıyla ideal bir alternatif olmasına rağmen, çalışma odaları amacıyla en ideal bir tercih değil. Çalışma odalarında beyaz ışığın tercih edilmesi çalışma performansını olumlu yönde etkileyebiliyor. Hem de LED ampullerden yararlanarak tasarruf etmek de mümkün.

Renkler

Diğer iç mekan dekorasyonlarında bulunduğu gibi çalışma odalarında da duvarlarda sarfedilen renk ve desenler ön plana çıkıyor. Çalışma odasının rengi performansı olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu amaçla renk tercihinde ilgili olmakta yarar var. Koyu tonlar çalışma odasında sıkılma hissi yaratırken, açık ve ferah renkler konsantrasyonu arttırmaya yardımcı oluyor. Genellikle açık mavi, yeşil ve mor tonları çalışma alanları amacıyla tavsiye edilen duvar renkleri.

Çalışma odanızı dekor eder iken bütün odayı boyamak yerine, sadece masanızı yerleştireceğiniz duvarı boyamayı da tercih edebilirsiniz. Böylece odaya daha çağdaş ve keyifli bir manzara kazandırmış olursunuz.

Düzenleme Üniteleri

Çalışma odanızda tespit edilen kitaplar, belgeler ya da printer gibi elektronik aletleri derli toplu tutmak konsantrasyonunuzun bozulmasını önler. Yapı marketlerde satılan raf sistemleri, mini kitaplıklar, detaylı ebatlarda kutular bulmak mümkün. Dosyalarınızı ya da kağıtlarınızı yerleştireceğiniz kutuların üstüne etiket yapıştırıp konularını yazabilirsiniz. Böylece yaptığınız çalışma esnasında aradığınız şeylere süratlice ulaşır ve ilgi dağınıklığını önlersiniz.

Defterimiz Google News
Oppo Forum Google News