Cam Fanuslarda Bitki Yetiştirmek

Ankara’da oturan Ilgın Akarca 10 sene evvelce izlediği belgeselden etkilenip hobi olarak yaptığı teraryumları sosyal medyada satışa çıkardı,

Ankara’da yaşam sürdüren Ilgın Akarca, izlediği belgeselden etkilenerek hobi hedefli kendi çabalarıyla teraryum (cam ve plastik formların amacıylae birtakım bitki türlerinin yerleştirilmesi)denemeleri yaptı. Daha sonra inceleme yaparak kendini ilerleten Akarca, evinde teraryum hazırlamaya başladı. Akarca’nın cam fanus içerisinde hazırladığı, daha çok oturma odalarında, salonlarda sarfedilen ‘mini bahçe’ görümündeki teraryum, sosyal medyada ilgi çekti. Gelen talepler tarafında teraryum hazırlayan Akarca, siparişlere yetişmeyince 16 gün evvelce Çankaya Bestekar Sokak’ta iş yeri açtı. Akarca, hazırladığı çok sayıda teraryumu satışa sundu.

 

Akarca, 10 sene evvelce belgesel izlerken teraryumun dikkatini çektiğini söyleyerek, “Birkaç malzeme alıp, ilk etapta deneme ve hobi hedefli olarak başladım. O vakitler çok bilgim olmadığı amacıyla öldürdüğüm çoğu bitki oldu. Bu haller meydana çıkınca daha çok kendimi ilerletmek amacıyla, videolar izledim, kitaplar okudum ve ciddi incelemeler yaptım. Türk ve turist hocalardan dersler aldım. İşi öğrendikten sonra ufak boylarda başladığım teraryumlara daha büyük boylar ekledim. Yaptığım çalışmaları sosyal medyadan satışa sundum. Gelen talepler ardından iş yerimi açtım” dedi.

Cam fanus ya da saksılarda, natural bölge taklit edilerek oluşturulan teraryum ile alakalı bilgi veren Akarca, “Açık teraryum, dışarı ile sıksık hava alışverişi yapabilen amacıylae kısıtlı bitki koyabildiğiniz bir sistem. Kapalı teraryum ise özel bir teknik ile oluşturulan bakımları kolay, sulama ihtiyacı olmayan, kirden ve tozdan uzak, kendi kendisine ekosistemdir. Bu sistemde tabiatta tespit edilen aşağı yukarı yüzde 70 oranında bitkiyi yerleştiriyoruz. İlk vakitler toprak tüketimiyla başlayan sistemde daha sonradan toprak tüketimi da ortadan kalktı” diye konuştu.

Akarca, iş yerinde ve internet üzerinden teraryum ile alakalı eğitimler vermeye başladığını da anlatarak, “İnsanlar bir iki saatliğine de olsa gerilimli dünyalarından uzaklaşıyor. İnsanlara yeşili sevdirmek amacıyla çabalıyorum” dedi.

Defterimiz Google News
Oppo Forum Google News