ETKİLİ İNSANLARIN 7 ALIŞKANLIĞI

Defterimiz Google News

Dr. Stephen R. Covey, iş dünyasında ve bence aile hayatında 20. Y.Y.’ın en etkileyici eseri olan bu kitapta öğrenilmesi gereken kayda değer çok bilgiler ve insanlığa hizmet adına değerler var. Bir çok dile çevrilip gelecek kuşakların istifade etmesi için büyük bir fedakarlık sunmuş.. Halen faal bir şirket olarak hizmet veren Franklincovey birçok başarıya susamış iş yerlerini kalkındırılmak adına büyük işler başarmış ve başarmaya devam ediliyor.

 

7 Alışkanlıklar

 

1-Proaktif Ol;
Hatalarımızdan ders almak adına bir çok düzenli gibi görünen ancak esasında düzenli olmayan bir şeyleri yerli yerine koymaktır. İnsan olarak kendi yaşamımızdan sorumlu olmaktır. Proaktif insanlar sorumluğu kabul eden kişilerdir. Kendi bilinçli seçimlerinin birer ürünüdürler.

 

2-Sonunu Düşünerek İşe Başla;
Gelecekte nerede bulunduğunu ve hangi adımlarınızın nelere mal olacağını bizlere öğreten bir paradigmadır. İş yaşantımızda yada sosyal yaşantımızda her zaman “2 ölç 1 biç” kavramını unutmamak gerekli. Bu şaşmayan marangozculuk ilkesini hayatımıza şiar edinmemiz gerektiği kuralını ayrıntılı ve çarpıcı gerçeklerle görmekteyiz.

 

3-Önemli İşlere Öncelik Ver;
Goethe bizlere; ” en önemli şeyler, asla en önemsiz şeylerin insafına bırakılmamalı” der. Bu alışkanlık bize; “Yaratıcı sensin, Yönetim sende”, der. Temelinde 4 insani yeti vardır: Vicdan, Hayal gücü, hür irademiz ve özbilinç. Sizin için ailevi veyahut iş hayatınızdaki en elzem işlerin bir şemasını çizerek başarıya bir adım daha yaklaşacağımız kuralını öğretti.

 

4-Kazan/Kazan;
İki veya daha fazla bireyin karşılıklı menfaatlerinin her iki taraf için daha yararlı ve zarardan uzak olarak tespit edilen önemli kriterlerden biridir. Bu önemli paradigma bizlere bencil ve ego duygularından uzak kalarak topyekûn ve kümülatif bir düşünceyle salt daha çok yarar sağlayacağı verilen eserdeki örneklerle sabittir.

 

5-Önce Anlamaya Çalış,
Sonra Anlaşılmaya; Bu paradigma bize bir binanın yapılmadan önce ön zemini ve krokisinin çizildikten sonra bina yapılması gerektiği sentezini sunmaktadır. Kişisel yada iş hayatımızda sorunu bilmeden o sorunu çözmenin tamamen yorucu ve bir okadar da değerli zamanınızın hüsrana uğramasından başka bir şey değildir.

 

6-Sinerji Yarat;
Sinerji ilke merkezli liderliğin özüdür. Adeta bir katalizör görevi görerek sizin için en önemli gücü açığa çıkarıp işlevsel olarak faaliyete döker. En anlamlı açıklaması ise; bütününün kendi parçasından daha büyük olmasıdır. Kendi içinizde yarattığınız gücü etkileşimli bir şekilde karşınızdakine tehlikelere rağmen motive eden güçlü bir kalkan görevi görür.

 

7-Baltayı Bile;
Kitaptaki şu örnek çok hoşuma gitti; sabırsızca ağacı kesmekte olan birinin baltasını bilemeden ne denli müthiş bir çaba sarf ettiğini ve tüm çabalarının sadece bir kaç dakikasını alacak olan bileme işinden akılsızca feragat ettiğini öğrenmiş olduk. Oysaki bilemiş olsa idi, hem zamandan hem de beden ve ruhi yorgunluğundan muzdarip olmayacaktı. Aksine yaptığı işin pratikliğinden zevk duyacak ve belki de devamlı yapmak isteyecekti..

 

Not: Dr. Stephen R. Covey 16 Temmuz 2012 de ölmesine rağmen fikirlerinin gelecek kuşaklara kadar ilelebet süregelen bu muazzam bilgilerinden dolayı insanlık adına her zaman anılıp hatırlanacaktır.. Bu tür bilge insanların fikir ve sınai haklarının yanı sıra her zaman hayatın muhtelif yerlerinde,, yönetilmek istenen yada yöneten insanlara ne denli bir fener olduğunu söylemek mümkündür. Üstelik bu muazzam bilgileri yüksek değerler ile satın almanıza da gerek yok. Sadece insanların bir günlük çok gereksiz harcamalara verecek meblanın bu kadar yararlı bir eseri satın alabileceklerinin farkında olsalardı inanın çok şeyler değişebilirdi.. ..yada bizler değiştirebiliriz.

Saygılarımla; Ercan YILMAZ


Oppo Forum Google News

ETKİLİ İNSANLARIN 7 ALIŞKANLIĞI” için 3 yorum

 • 28 Haziran 2020 tarihinde, saat 3:25 pm
  Permalink

  Slm web siten gerçekten güzel, saolun

  Yanıtla
 • 28 Haziran 2020 tarihinde, saat 3:26 pm
  Permalink

  Selamlar sayfan vallaha çok güzel, facebookta paylaştım

  Yanıtla
 • 28 Haziran 2020 tarihinde, saat 3:26 pm
  Permalink

  Selam siteniz harbiden güzel, tebrikler

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir